Egy külső árnyékoló kiválasztásakor nagyon fontos szempont, hogy az adott termék mennyire ellenálló az időjárás gyakran szélsőséges hatásaival szemben. Egy zsaluziának például el kell viselnie odakint az extrém hideget és meleget, a magas UV sugárzást, a szelet, gyakran pedig az esőt, sőt a jégesőt is. Hogy ezekkel szemben mekkora ellenállással rendelkezik egy megfelelő minőségű zsaluzia? Ennek jártunk utána az alábbiakban!
A nagy meleg nem árt, de az UV sugárzás nem tesz jót!
Az extrém magas hőmérsékletek a kültéri árnyékolók többségének nem ártanak, hiszen olyan masszív fém- és műanyag alkatrészekből állították össze őket, melyeket a Nap melege nem tud deformálni, sőt mi több, ez igaz a különféle gumitömítésekre is, melyek legfeljebb felpuhulnak a kánikulában, de ez sem formájukat, sem szerkezetüket nem károsítja. A nagy meleg azonban sajnos rendszerint káros UV sugárzással jár együtt, ami viszont hosszabb távon már tehet kisebb-nagyobb károkat. Megijedni természetesen nem kell, a jó minőségű zsaluziák erős UV védelemmel vannak ellátva, azonban ez a protekció sem tart örökké, így egy évtized után már számítani kell például színfakulásra, vagy a gumik repedezésére, ami normális jelenség ilyen környezetben.
Az eső? Csak letisztítja!
Nagy általánosságban kijelenthetjük, hogy az eső nem az ellensége, inkább a barátja a zsaluziának. A víz ugyanis csak lemossa a lamellákat, kitisztítja az olyan kis járatokat is, melyeket normál takarítás során nem érünk el, tehát nem kell aggódni emiatt. Más kérdés, ha jégesőről, esetleg savas esőről van szó. Utóbbi ugyanis megfakíthatja a színezést, míg a nagyobb méretű jég deformálhatja a lamellákat, noha ehhez legalább golflabda nagyságú, szárazon hulló és erős széllel érkező jégdarabkákra van szükség.
A szél sem árthat neki!
Bár a zsaluziát sokan gyenge szerkezetnek láthatják a lamellák miatt, azonban a gyakorlatban egy rendkívül erős rendszerről beszélünk, amiben a hevesebb szél sem képes kárt tenni. Nyilván ez körülményfüggő is, hiszen huzatban a kisebb szellő is megcsavarhatja a lamellákat, de zárt ablaknál a szerkezetnek a nagyobb lökéseket is állnia kell. Ez pedig igaz nyitott és csukott lamelláknál egyaránt!
A havat viszont nem szereti!
Ami talán a zsaluzia egyik legnagyobb ellensége az időjárási jelenségek közül, az túlzás nélkül a hó és a fagy. Bár a nagy hideg önmagában nem árt neki, ellenben a hótól érdemes megóvni, amennyire lehetséges, hiszen a nagy súly megrongálhatja a szerkezetet és a léceket, mindemellett ha olvadásnak indul a hó, és még ebben az állapotban fagyásnak indul, olyan helyeken fagyhat meg benne a víz, ami komoly károkat is előidézhet. Szerencsére a zsaluziák rendszerint közvetlenül ritkán vannak kitéve a hóesésnek, de hófuvásban előfordulhat, hogy le kell takarítani őket, noha időben eszmélve az is tökéletes, ha a lamellákat szorosan összezárjuk, hiszen így a hópelyhek nem tudnak eljutni az érzékeny részekhez.