Bár szélsőséges időjárási jelenségek, így kánikulák, nagy mínuszok vagy viharok idején a legtöbb háztartásban időszakosan nélkülözik a szellőztetést, azonban napjában így is legalább két alkalommal szükség van arra, hogy friss levegőt engedjünk otthonunkba. Sokan hajlamosak még a leghidegebb időszakokban is órákon át szellőztetni, azonban napokon keresztül csak a nyári időszakban szokás nyitva hagyni az ablakokat, hiszen az időszakra jellemző kellemes hőmérsékletek és illatok, valamint az állandó frissesség arra ösztönzi az embereket, hogy ezen a téren ne zárják el magukat a külvilágtól.
A nyári szellőztetéssel azonban akad egy kis probléma, pláne abban az esetben, ha árnyékolókat szereltettünk fel nyílászáróinkra, hiszen ezek a legmelegebb hónapokban bizonyára kivétel nélkül le vannak eresztve, hogy távol tartsák otthonainktól a forró napsugarakat. Sokakban azonban felmerül a kérdés: ilyen esetben egy teljesen lehúzott és lezárt zsaluzia vajon mennyire gyakorol negatív hatást a levegőcserére?
Csak a teljesen zárt zsaluzia befolyásolja a szellőzést!
A kérdésre bármennyire is szeretnénk, nem lehet röviden válaszolni, de azt határozottan kijelenthetjük, hogy ha a zsaluzia lamelláit teljesen leeresztettük és összezártuk, abban az esetben jelentős akadályt állítunk a lakásba beáramló friss levegőre. Bár ilyenkor is átjut valamennyi az árnyékolón, de ezt inkább csak egyfajta gyenge szivárgásnak tekinthetjük, ami egyáltalán nem elegendő ahhoz, hogy kellemesen frissé tegye odabent a levegőt.
Ezt a hatást természetesen a zsaluzia minősége is befolyásolja, hiszen minél jobban szigetel az árnyékoló, annál negatívabb hatást gyakorol a szellőztetésre, mert a lamellák összezárása majdhogynem egy homogén réteget hoz létre a nyitott nyílászáró előtt. Ezt a hatást különösen fontos ismerni abban az esetben, ha például viharban vagy nagy szélben is leeresztjük, illetve összezárjuk a zsaluzia lamelláit, hiszen a nagy huzat ilyenkor könnyedén belekaphat, és megrongálhatja a szerkezetet.
Mi a megoldás?
A zsaluzia egyik nagy előnye, hogy páratlan változatossággal kínálja a fényszabályozást, hiszen az egyetlen olyan kültéri árnyékoló, mely nem fix, hanem forgatható lamellákkal büszkélkedhet. Emiatt gyakorlatilag szinte soha nem kell teljesen lezárnunk a léceket ahhoz, hogy megóvjuk otthonunkat a forró napsugaraktól, elegendő lesz úgy beállítani a lamellákat, hogy egy kis dőléssel leárnyékolják a helyiséget, miközben a friss levegő útját sem gátolják.
Ez a megoldás egyébiránt szeles időben és viharok esetén is megfelelő megoldás, hiszen ha bele is kap a szél a zsaluzia palástjába, a kis réseken átpréselődik annyi levegő, hogy ne tudja teljes erővel megfeszíteni a szerkezetet, vagyis kicsi az esélye, hogy kár keletkezik az árnyékolóban.